Aktualności

Miłość, nowy semestr i Drzwi Otwarte

Data publikacji: 1 lutego, 2024

„Love is all around” – chyba każdy zna, a przynajmniej raz słyszał ten utwór. Miłość jest tematem niezliczonych piosenek, filmów, książek, przedstawień teatralnych i dzieł sztuki. Zakochanie wpływa na chemię naszego organizmu, pobudza wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Miłość stymuluje część naszego mózgu związaną z przyjemnością. Ale miłość jest czymś znacznie głębszym niż uczucia. Jako chrześcijanie wierzymy, że źródłem miłości jest Bóg. W 1 Liście św. Jana czytamy „Bóg jest miłością”. O tym, co to oznacza i czym jest miłość będziemy rozmawiać podczas lutowych społeczności.

Miłość wiele ma twarzy

W nawiązaniu do miłości, przyjaźni, serdeczności i zachęty w lutym odbędzie się konkurs „Miniatury poetyckie”, którego finał zaplanowany jest na 13 lutego. Organizatorzy konkursu przygotowują również specjalną niespodziankę. A już dzień później – Walentynki. Choć 14 lutego może kojarzyć się głównie z komercją, jednak my wykorzystujemy ten dzień, aby docenić tych, których kochamy, lubimy, cenimy. Walentynki przygotowywane przez Samorząd Szkolny będą mieć właśnie takie przesłanie.

Temat miłości będzie przewijał się przez cały miesiąc. Podczas piątkowego projektu pt. „WHAT IS LOVE? – o miłości w mediach” porozmawiamy o tym, jak przedstawia się miłość w mediach społecznościowych. Wyzwolimy również kreatywność i poćwiczymy umiejętność przekazywania informacji w sposób, jak sami zobaczycie, nieoczywisty. Na te konkretne zajęcia zapraszamy kandydatów do liceum. Oferujemy je bowiem jako Drzwi Otwarte.

Miłość będzie również tematem przewodnim podczas Dnia Bezpiecznego Internetu. DBI został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

W lutym chcemy również praktycznie okazać naszą miłość i troskę o bezpańskie zwierzaki. Stąd pomysł zbiórki na Schronisko „Na Paluchu”. Akcję koordynuje Samorząd Szkolny. Zapraszamy do włączenia się. Zbierany m.in. na koce, karmę, zabawki dla zwierząt. Więcej informacji znajdziecie na naszym profilu na Facebook’u.

Startujemy z drugim semestrem

Początek lutego to również początek drugiego semestru. Najlepiej spędzić go razem. Tak więc noc z 2 na 3 lutego spędzimy w szkole. Choć to akcja nocowanka, to jednak spania nie będzie wiele. Głównym celem spotkania jest zapoznanie się z twórczością i kulturowym dziedzictwem J.R.R. Tolkiena oraz otwarta dyskusja, w której pochylimy się nad jego duchowym przekazem prezentowanym w książkach i adaptacjach filmowych. Chcemy zaoferować przyjazną atmosferę do wspólnego oglądania filmów, rozmów i rozważań o choć baśniowym, to jakże realnym świecie.

Charakterystyczne dla naszego Liceum jest to, że wiele projektów, wydarzeń ale i codziennej integracji ma wymiar międzyklasowy. W tym miesiącu postanowiliśmy zadbać o mniejsze grupy i każda z klas, wraz z wychowawcą i zastępcą wychowawcy, będzie mieć dzień dedykowany tylko klasowemu zespołowi.

Nowym wydarzeniem w naszym kalendarzu jest Global Summit on Social Impact. Konferencja 7 lutego będzie poświęcona reagowaniu na klęski i katastrofy naturalne oraz te spowodowane przez człowieka. To okazja do spotkania przedstawicieli NGO, instytucji non-profit i biznesu, którzy rozmawiać będą o tym, jak wspólnie, również dzięki działaniom wolontariackim, reagować i pomagać osobom pokrzywdzonym, w tym uchodźcom. Pośród prelegentów będziemy mogli posłuchać gościa specjalnego tego wydarzenia – ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marka Brzezińskiego.

Przed nami również spotkanie z Panem Tomaszem Sulejem, wybitnym paleobiologiem, pracownikiem Muzeum Ewolucji. W lutym rozpoczynamy też dwa nowe Miesięczne Projekty Międzyprzedmiotowe, które realizują uczniowie klas 1-3.

Drzwi Otwarte

Wszystkich zainteresowanych naszym Liceum zapraszamy na Drzwi Otwarte, które rozpoczynają się już 2 lutego. Wzorem ubiegłych lat, z myślą o kandydatach do liceum, przygotowaliśmy cykl praktycznych warsztatów, podczas których przekonasz się, jak wygląda nauka w naszym LO i czym w praktyce jest projektowe podejście do nauki.

Tematyka warsztatów, terminy i informacje o zapisach dostępne są TUTAJ.

Kalendarium - 02.2024 - miłość

Pozostałe aktualności:

Czerwiec w LO Samuel

Czerwiec zapowiada się intensywnie. Dni Talentów LO, Recharge z nocowaniem w szkole, świętowanie 20-lecia istnienia placówek Samuel – to tylko niektóre wydarzenia, które czekają na nas zanim rozpoczniemy wakacyjny odpoczynek.

czytaj dalej

Stypendium naukowe – to się opłaca!

Jest wiele powodów, by uczyć się dobrze. Dorzucamy kolejny – stypendium naukowe. Już od września ruszamy z programem stypendialnym dla uczniów z wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Bo nauka się opłaca!

czytaj dalej