Aktualności

Drzwi Otwarte 2024

Data publikacji: 20 stycznia, 2024

Zapraszamy na Drzwi Otwarte już od lutego! Z myślą o kandydatach przygotowaliśmy cykl praktycznych warsztatów, podczas których przekonasz się, jak wygląda nauka w naszym LO i czym w praktyce jest projektowe podejście do nauki.

Drzwi Otwarte - statystyka

Drzwi Otwarte – dlaczego warto wziąć udział?

Każdy piątek to w naszym liceum czas na całodniowe projekty, podczas których nie tylko przyswajamy wiedzę, ale również ćwiczymy praktyczne umiejętności. Jesteśmy przekonani, że taki sposób nauki przynosi o wiele lepsze rezultaty i przygotowuje nas do wyzwań, jakie stawia przed nami współczesny świat.

Wzorem lat ubiegłych zapraszamy kandydatów do liceum, by dołączyli do wybranych zajęć. To najlepszy sposób, by poznać nasze liceum od podszewki. Po prostu wybierz interesujący Cię warsztat i zapisz się. Biorąc udział w zajęciach:

 • spędzisz z nami czas od 9:20 do 13:00 realizując projekt z wybranej dziedziny;
 • poznasz szkołę, uczniów i nauczycieli;
 • poczujesz atmosferę miejsca, gdzie spędzamy czas na co dzień;
 • możesz zadać konkretne pytania dotyczące LO Samuel i zasięgnąć informacji z pierwszej ręki.

Drzwi Otwarte - terminy

Drzwi Otwarte – terminy i tematyka:

Wszystkie Drzwi Otwarte odbywają się w piątki, w godz. 9:20 – 13:00. Tematyka zajęć obejmuje takie zagadnienia jak:

 • podstawy przedsiębiorczości
 • biznes i zarządzanie
 • zarządzanie projektem
 • komunikację
 • nowe media
 • sztuki plastyczne
 • psychologię

O terminach będziemy również informować na bieżąco na naszym Facebooku. Koniecznie odwiedź nasz profil FB. Wpisując w lupkę #DrzwiOtwarte2023 zobaczysz, jak wyglądały zeszłoroczne zajęcia w ramach Drzwi Otwartych.

Wybierz warsztat

02.02 – OGRAJ BABCIĘ, OGRAJ WNUCZKA – projekt społeczny dla Klubu Seniora
„Ograj babcię, ograj wnuczka” to projekt społeczny opracowany i zgłoszony przez naszych uczniów do Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Przyszedł czas na praktyczną realizację jego założeń. Tego dnia zorganizujemy pierwsze spotkanie z seniorami z Klubu Seniora. Będą planszówki i mnóstwo dobrej zabawy, a przy okazji będziemy uczyli się, jak organizować takie wydarzenie. Dołącz do nas! Możesz zabrać ze sobą babcię lub dziadka.

Prowadząca: Joanna Piechal

09.02 – ZASADA „TAK, I …” – o kreatywności i interpunkcji w komunikacji
Co pomaga, a co utrudnia prowadzenie rozmowy? Oprócz pętli dialogu, ważnym jest zastosowanie zasady „Tak, i…”, która zachęca rozmówcę do otwartości i kreatywności podczas dialogu. Gdy rozmawiamy z kimś kto ma inne zdanie, często kwestionujemy i wartościujemy to, co słyszymy. Zasada „Tak i …”, która jest przeciwieństwem „Tak, ale…”, zachęca do wysłuchania rozmówcy i zaproponowania swoich argumentów, a nie konfrontowania ich z racjami drugiej strony. To wymaga kreatywnego podejścia, budowania na tym, co zostało już powiedziane oraz uwolnienia się z narzuconych przez samego siebie założeń. Nie wystarczy to wiedzieć! Trzeba to przećwiczyć i właśnie tym zajmiemy się na zajęciach. Zapraszamy na Drzwi Otwarte!

Prowadzący: Dawid Wawrzyniak

16.02 – WHAT IS LOVE? – o miłości w mediach
Luty to miesiąc miłości i w okolicach 14 lutego „love is all around…”. Ale czy miłość jest chwytliwa? Czy każda tak samo? Czy miłość objawia się tylko w okazywaniu uczuć, a może w czynach lub słowach? W jaki sposób przedstawiać miłość w mediach społecznościowych? Podczas zajęć sprawdzimy siłę poszczególnych mediów, wyzwolimy kreatywność i poćwiczymy umiejętność przekazywania informacji w sposób, jak sami zobaczycie, nieoczywisty.

Prowadząca: Joanna Piechal

01.03 – FINANSE OSOBISTE – jak lokować pieniądze, by dobrze na tym wyjść
Jak Twoje finanse osobiste mają się do potężnej machiny rynku finansowego? Z pewnością warto zrozumieć, jak działa ta machina, by wiedzieć, jak umiejętnie korzystać z ofert różnych instytucji finansowych. Podczas warsztatów porozmawiamy o kredytach, kontach, lokatach i kartach bankowych. Będziemy również analizować i porównywać oferty rynkowe i wybierać te najbardziej korzystne dla naszych finansów osobistych.

Prowadząca: Anna Potasińska

08.03 – GOSPODARKA RYNKOWA – co rządzi rynkiem?
Pustki na półkach, reglamentacja towarów, kartki na żywność i kolejki po wszystko – to rzeczywistość, której współczesne pokolenie licealistów nie doświadczyło. Podczas zajęć porównamy działanie gospodarki centralnie planowanej i gospodarki rynkowej. Poruszymy zagadnienie negatywnych skutków ograniczonej konkurencji. Dowiemy się, czym jest monopol, oligopol, kartel. Omówimy mechanizmy podaży i popytu. Zagramy również w grę „Kolejka” obrazującą działanie gospodarki centralnie planowanej, która pozwoli nam lepiej poznać specyfikę czasów PRL.

Prowadząca: Anna Potasińska

22.03 – ASERTYWNOŚĆ – co to właściwie znaczy?
Czy zdarza się Tobie zgadzać na coś, czego tak naprawdę nie chcesz zrobić? Jeśli ciągle zgadzasz się na każdą propozycję jednych ludzi, to jednocześnie odmawiasz innym albo sobie. Czy umiesz właściwie odmawiać? Na zajęciach będziemy uczyć się rozpoznawania postawy asertywnej, agresywnej i uległej. Zdiagnozujemy nasze własne postawy i poćwiczymy umiejętność wyrażania komunikatów „ja”, odmawiania i asertywnego wyrażanie złości.

Prowadząca: Aleksandra Rapacka-Grochala

12.04 – KONTEKSTY SZTUKI NOWOCZESNEJ – plener malarski
Od impresjonizmu po główne nurty awangardy XX wieku. Te warsztaty w ramach Drzwi Otwartych to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników sztuki, ale wszystkich, którzy lubią tworzyć i popuścić wodze fantazji. Każdy będzie miał okazję stworzyć dzieło na miarę Pabla Picasso lub Salvadora Dali. Uczestnicy warsztatu wezmą udział w plenerze malarskim i stworzą pracę inspirowaną dywizjonizmem, a w zespołach wykonają kolaż w wybranym stylu awangardy XX wieku.

Prowadząca: Katarzyna Minkiewicz

19.04 – COACHING – o co w tym wszystkim chodzi?
Wpisując w wyszukiwarkę słowo „coaching” możesz przeczytać nie tylko jego definicję. Internet podsunie Ci również oferty uczelni wyższych, propozycje książek i strony wszelkiej maści coachów. By nie pogubić się w tym zalewie informacji, dobrze jest wiedzieć, czym coaching w swej istocie jest. Czym różni się coaching biznesowy od osobistego? Z jakimi jeszcze rodzajami coachingu możemy się spotkać? Wreszcie, co zrobić, by zostać coachem? Znając odpowiedzi na te pytania, podczas warsztatów popracujemy nad przygotowaniem prezentacji na temat zawodu coacha, którego kluczową kompetencją jest umiejętne komunikowanie się. Dowiemy się, jakich umiejętności komunikacyjnych uczą się osoby, które profesjonalnie zajmują się coachingiem.

Prowadzący: Dawid Wawrzyniak

17.05 – STAW CZOŁA PRZECIWNOŚCIOM! CZY KRYZYS MUSI BYĆ KRYZYSOWY?
Z pojęciem kryzysu wiążemy takie określenia jak przeszkoda, trudność, problem. Bez wątpienia – zgodnie z definicją – sytuacje kryzysowe to zdarzenia trudne, problemowe, często nowe. Takie, które wymagają od nas zmiany: reorganizacji myślenia, zachowań, uzupełnienia zasobów. Podczas zajęć poznamy sposoby radzenia sobie z trudnościami, przyjrzymy się swoim potrzebom i zasobom. Spróbujemy zrozumieć emocje, poznamy ich funkcje i sposoby przeżywania, a także dowiemy się, jak w zdrowy sposób rozładowywać ich nadmiar i gdzie szukać wsparcia.

Prowadząca: Aleksandra Rapacka-Grochala

24.05 – ROLA WARTOŚCI W ŻYCIU ZAWODOWYM
Czy wartości, którymi kierujemy się w życiu osobistym mają znaczenie w naszym życiu zawodowym? Czy mają one odzwierciedlenie w codziennej pracy i mają wpływ na kształtowanie postaw zawodowych? Jakie wartości cenią pracodawcy? Zajęcia będą okazją do przyjrzenia się tym kwestiom. Porozmawiamy również o kompetencjach przyszłości, a w ramach podsumowania jesiennych warsztatów, wrócimy do tematu naszych mocnych i słabych stron oraz pasujących do nich zainteresowań i umiejętności.

Prowadząca: Izabela Herman

Zapisy:

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na Drzwi Otwarte obowiązują zapisy. Wybierz zajęcia i zarezerwuj miejsce pisząc na adres: dyrekcja.liceum@samuel.pl

Drzwi Otwarte 2024

Pozostałe aktualności:

Czerwiec w LO Samuel

Czerwiec zapowiada się intensywnie. Dni Talentów LO, Recharge z nocowaniem w szkole, świętowanie 20-lecia istnienia placówek Samuel – to tylko niektóre wydarzenia, które czekają na nas zanim rozpoczniemy wakacyjny odpoczynek.

czytaj dalej

Stypendium naukowe – to się opłaca!

Jest wiele powodów, by uczyć się dobrze. Dorzucamy kolejny – stypendium naukowe. Już od września ruszamy z programem stypendialnym dla uczniów z wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Bo nauka się opłaca!

czytaj dalej